Az égig érő fát a folklórban "lélekfának" is nevezik.Eredete az alvilágban, a tudattalanban, az ősmúltban gyökeredzik, törzse a személyes életút, lombkoronája pedig a tudat szintjét idézi meg. Ágai többnyire az ég hét rétegén mennek keresztül.A mindenkori utazó, azaz a hős feladata a három, a hét, vagy a kilenc szint megmászása, vagy a fa tetejére való feljutás.Az égig érő fa különböző rétegei a személyiség, illetve a tudat fejlődésének lehetséges szintjeire is utalnak.A lét örök körforgásában a fa az összekötő az anyagi és szellemi sík, a föld és az ég, valamint a horizontális és a vertikális dimenziók között.A fa tetején élő királylányhoz vezető út voltaképpen egy olyan belső utazás, amely által a hős saját lelki mélységeit tárhatja fel és ismerheti meg.Dr. Berze Nagy János a magyar népmesekutatás egyik megalapozója és első kiemelkedő képviselője. A magyar néprajz történetében elsőként kötötte össze a népköltészeti gyűjtést a népnyelv kutatásával, illetve elsőként ismerte fel, hogy a népdalokat, népballadákat a dallamukkal együtt kell feljegyezni. Elkészítette az első tudományos igényű magyar mesekatalógust, a magyar meseszótárat és a magyar népmesetípusok I-II. kötetét. De a népszokás-, a hiedelem- és a nyelvjáráskutatás területén is fontos megállapításokat tett.
A Huszka családról kevés adat, illetve dokumentum maradt fent. Egyes források szerint a rajztanár, művészettörténész dédapja (szintén Huszka József) 1787-ben folyamodott lakossági jogért a félegyházi tanácshoz.A Redemptus családból származó feleségére tekintettel, kérelmét még abban az esztendőben jóvá is hagyták. A csizmadia mester dédapa feleségével és gyermekeivel érkezett Félegyházára, feltehetően a Jászságból. (Erre vonatkozóan nincsenek adatok.) A dédapa mesterségét Vendel nevű fia folytatta, aki 1783-ban született. Tizennyolc éves korában felvették a csizmadia céhbe, és még abban az évben (1801) elvette a Kis Ágnes nevű hajadont. Házasságukból tizenkét gyermek született. A legidősebb, Vendel papnak tanult, később Halason lett plébános. József a félegyházi algimnázium elvégzése után a tanítói pályára lépett. A szabadságharc leverése után sokadmagával elbocsátották, és ügyvéd lett. Két fia volt: Ödön és Dezső. Tanulmányai befejezése után Ödön egy ideig jegyzőként dolgozott Félegyházán, később Szegedre költözött.A magyar ornamentika nem mondák, hagyományok, ősi feljegyzések és nyelvészeti összevetések labirintusából keletkezett és igazság látszatával ható megállapítások összevetése, hanem ma is látható, megfogható, mérlegelhető kisebb-nagyobb műbecsű, régi és mai iparművészeti tárgyak formáinak beszéde. A formák nyelvét kísérlem megszólaltatni, hogy mondják el, hol, mikor, mily célból és alkalomból, vagy mily rendeltetéssel születtek.
Kalendáriumunk "öröknaptár": az év minden napjára mindenkor aktuális olvasnivalót állítottunk össze. A különböző műfajú írások témája Kárpát-medencében élő nemzetünk művészete, hagyományai, ünnepeink és hétköznapjaink, történelmünk sorsfordulói. Arra törekedtünk, hogy megmutassuk, mi az a közös, ami könyvünk sokféle szereplőjét, tudóst, művészt, történelmünk hőseit és hétköznapjaink emberét összefűzi, mi az, amit úgy fogalmazhatunk meg: hazaszeretet és hűség. Az egyes napok mozaikját igyekeztünk egy-egy téma köré fűzni, hogy a könyv egészéből, a napok egymásutánjából a magyar történelem nagyobb ideje is kirajzolódjon. Könyvünket könyvtárak, iskolák számára, műsorok összeállításához is ajánljuk. (Kozma László)
Ezokönyvek Keleverustól webáruház
ÁRUHÁZI KEDVEZMÉNY
Kedves Látogató!
Igen sok termékre
feletti
eseti vásárláskor
a szállítás ingyenes
Üdvözlettel
Keleverus
NYITVATARTÁS
A Webáruházban a nap 24 órájában bármikor vásárolhat
Ha kérdése van, vagy segítségre van
szüksége, hívhat
a hét minden napján
9-17 óráig
Tel: 06-70-933-0021
vagy küldjön e-mailt
E-mail: keleverus@gmail.com
Megkeresésére igyekszem a
legrövidebb időn belül
válaszolni.
Kele Veronika